הליך הגישור וכיצד הוא מתנהל בפועל

 


הליך הגישור הנו הליך המתנהל במקום ו/או במקביל להליך המשפטי.

 

המגשר הנו בדרך כלל עורך דין או שופט בדימוס שהוכשר לתפקידו כמגשר.

 

לרוב, המגשר נפגש עם שני בני הזוג יחד ולאחר מכן, עם כל אחד מהם בנפרד, מתוך ניסיון להתנהל מול כל צד בנפרד על מנת לקרבו לעמדת הצד האחר, כאשר בכל אותם שלבים המגשר מחזיק את המידע שמסרו לו שני הצדדים אצלו בלבד ולא מעביר אותו לצד האחר.

 

כך למשל, צד יכול למסור למגשר נתונים מסוימים בהם יהיה מוכן להתפשר, אך בד בבד, לבקש מהמגשר שיעביר באותו שלב, רק חלק מהמידע לצד השני.

 

תפקידו של המגשר, הוא להבין מהצדדים מהן נקודות המפגש ביניהם ומהן נקודות המחלוקת, ולנסות למצוא את הגשר ביניהם.

 

המגשר צריך להביא בחשבון את רצון הצדדים, צרכיהם, ולנסות להציג בפניהם דרכים יצירתיות להגיע לעמק השווה.

 

הליך הגישור הנו הליך שניתן לביצוע בהסכמה בלבד. ללא הסכמה של שני בני הזוג, לא ניתן לקיים את הגישור, שכן, למגשר אין סמכויות כלשהן.

 

המגשר לא יכול לחייב מי מהצדדים להסכים לתנאי זה או אחר, ולמעשה כל תפקידו הוא לנסות ולהביא את בעלי הדין להגיע להסכמות מרצון.

 

יתרונות וחסרונות הגישור


הליך הגישור הוא חסוי לפי החוק. כך שאסור למגשר ואסור לצדדים לטעון בבית המשפט טענות לגבי דברים שנידונו במסגרת הליך הגישור וזאת במקרה בו הליך הגישור לא צלח.

 

הליך הגישור ניתן לביטול ו/או הפסקה בכל עת, על ידי מי מבעלי הדין, בכל שלב וללא צורך להסביר מדוע.

 

זכות ביטול ו/או הפסקה זו, יכולה להיות גם חסרון, שכן, הליך הגישור יכול להיות מנוצל לרעה על ידי מי מבעלי הדין בכדי למשוך זמן.

 

לכן, אם וככל שכבר מנוהלים הליכים משפטיים, רצוי להמשיך ולנהל את ההליך המשפטי ו/או לכל הפחות לקבוע מועדי ישיבות משפט, כאשר הליך הגישור יתנהל במקביל להליך המשפטי, כך שאם יכשל, לא יאלץ מי מהצדדים להמתין זמן רב מידי למועד דיון בבית המשפט.

 

תוצאות הליך הגישור תלויות בבעלי הדין. אם הושגו בין הצדדים הסכמות שמקובלות על כל אחד מהם, אזי ייחתם הסכם שיגבש הסכמות אלה.

 

הליך הגישור יכול להסתיים בשתי דרכים.

 

האחת, הצדדים יחתמו על הסכם גישור שאז הסכם הגישור יוגש לאישור בית המשפט שייתן לו תוקף של פסק דין.

 

השנייה, הצדדים לא יגיעו להסדר ביניהם שאז ההליך המשפטי יתנהל מאותה הנקודה בה נעצר כאשר כל הדברים שהוחלפו במסגרת הגישור יוותרו חסויים ולא יובאו לפני בית המשפט.

 

המידע המשפטי המוגש נערך ע"י עו"ד אלי מור ומהווה מידע כללי בלבד. השימוש במידע אינו מהווה תחליף לקבלת חוות דעת ו/או ייעוץ משפטי. מור ושות' - משרד עו"ד ונוטריון ו/או מי מטעמם אינם אחראים בצורה כלשהי, ישירה או עקיפה לתוצאות הנובעות משימוש הקוראים במידע המשפטי הניתן באתר האינטרנט www.mor-lawyers.co.il 

 

              מור ושות' - משרד עו"ד ונוטריון  טל' 03-6959990

 

 

 

 

לקביעת פגישה: 03-6959990

תחומי עיסוק המשרד