חשיבות עריכת צוואה

 

 

רוב בני האדם אינם מתעכבים במחשבות על יום פטירתם ועל מה שיעשה ברכושם לאחר יום זה. אולם, אירוע הפטירה הנו לרוב בעל השפעה מכרעת בכל הקשור ליקיריו של האדם.

 

הצוואה הינה למעשה מימוש זכותו הטבעית בידיו של האדם לתכנן ולומר את דבריו האחרונים, קרי, לתכנן את ההשלכות הנובעות מפטירתו ביחס לרכושו.

 

חשוב לציין, כי גם  מנוח אשר לא השאיר אחריו צוואה אינו מפקיר את רכושו וכי קרוביו, קרי, בן הזוג, ילדיו, הוריו ואחיו, ייהנו מירושתו כפי שקבוע סעיף 1 לחוק הירושה תשכ"א -1965 "במות אדם עובר עזבונו ליורשיו". במילים אחרות, בהעדר צוואה, כאמור, יקבע אופן חלוקת העיזבון בהתאם להוראות חוק הירושה.

 

כך למעשה, הדרך היחידה העומדת בפני אדם להוריש את עזבונו לפי רצונו ומצפונו ומכל סיבה אחרת (העדפה של בן משפחה כלשהו על אחר, מינון החלוקה, נישואין שניים וכיוצ"ב) הינה באמצעות עריכת צוואה על פי דין.

 

מהי אם כן חשיבות עריכת צוואה ?

 

למעשה קיימות מס' תשובות, חשובות יותר או פחות לעריכת צוואה כמו, תכנון מחושב וכלכלי של חלוקת הנכסים בין היורשים לצורך חיסכון בתשלומי מיסים (לעיתים קרובות תשלומי עתק), הקטנת עלויות רבות הכרוכות במימוש העיזבון, מניעת "מלחמות ירושה" בין יורשים לפי חוק הירושה, חלוקת העיזבון לפי רצונו המלא והמדויק של המוריש ועוד.

 

ניטול לדוגמא מקרה בו מוריש הותיר אחריו מספר נכסים שהיו בבעלותו, הרי שאם אותו מוריש לא הותיר אחריו צוואה המסדירה את חלוקת הנכסים באופן מושכל בין היורשים או לא הותיר צוואה כלל, יתחלקו נכסיו בין כל היורשים עפ"י הוראות חוק הירושה, דבר שיכול להיות בעל עלות כלכלית עצומה ומיותרת לעומת מקרה בו חולקו הנכסים באופן מושכל באמצעות צוואה.

 

דוגמא נוספת היא במקום בו אחד היורשים יבקש לרכוש את חלקם של היורשים האחרים, פעולה זו, תהיה קרוב לוודאי כרוכה בחיוב לא מבוטל בתשלום מיסים, אשר היו נחסכים אם הייתה נערכת צוואה מתוכננת הצופה פני עתיד.

 

דבר נוסף שיש לקחת בחשבון בעריכת צוואה הוא מצבו המשפחתי של המוריש, באם הוא נשוי, גרוש, אלמן או ידוע בציבור, כאשר בכל אחד ממצבים אלה יש בכדי להשפיע, מטבע הדברים, על חלוקת הרכוש בצוואה וביתר שאת במקום בו טרם הסתיים הליך גירושין שכידוע, עלול להימשך זמן לא מבוטל.

 

לסיכום, עריכת צוואה באופן מושכל ומתוכנן תבטיח כי עזבונו של המוריש יועבר על פי רצונו הבלעדי ליקיריו. מומלץ להיוועץ בעורך דין הבקי בעריכת צוואות וזאת בכדי שידע להתאים את נסיבות המקרה ויערוך צוואה מתאימה ובכך יביא לקיום רצון המצווה לאחר אריכות ימיו ושנותיו.

 

המידע המשפטי המוגש נערך ע"י עו"ד אלי מור ומהווה מידע כללי בלבד. השימוש במידע אינו מהווה תחליף לקבלת חוות דעת ו/או ייעוץ משפטי. מור ושות' - משרד עו"ד ונוטריון ו/או מי מטעמם אינם אחראים בצורה כלשהי, ישירה או עקיפה לתוצאות הנובעות משימוש הקוראים במידע המשפטי הניתן באתר האינטרנט www.mor-lawyers.co.il 

 

           מור ושות' - משרד עו"ד ונוטריון  טל' 03-6959990

 

 

לקביעת פגישה: 03-6959990

תחומי עיסוק המשרד